revisedessays logo
  • Our services
    • Write My Essay
    • Term Paper Services
    • Research Paper Services
    • Business Plan and Case Study
    • Dissertation and Capstone project
    • Nursing Help Services
    • Online Coursework Help
    • Proofreading and Editing
    • Finance and Accounting Help
    • Programming Help Services
  • About Us
    • How it works
    • Who are we
    • FAQ
  • Pricing
  • Contact Us
  • My account
  • Order now
Order Now
Accounting

Crane Company makes four products in a single facility. Data concerning these products appear below: Product A Selling Price per Unit = $35.30 Variable Manufacturing

1 min read
Posted on 
March 31st, 2022
Home Accounting Crane Company makes four products in a single facility. Data concerning these products appear below: Product A Selling Price per Unit = $35.30 Variable Manufacturing

Crane Company makes four products in a single facility. Data concerning these products appear below: Product A Selling Price per Unit = $35.30 Variable Manufacturing Cost per Unit =$16.50 Variable Selling Cost per Unit =$3.80 Milling Machine Minutes per Unit = 3.30 Monthly Demand in Units = 4,000 Product B Selling Price per Unit =$30,20 Variable Manufacturing Cost per Unit=$15.80 Variable Selling Cost per Unit =$1.60 Milling Machine Minutes per Unit =1.70 Monthly Demand in Units =1,000 Product C Selling Price per Unit = $20,80 Variable Manufacturing Cost per Unit =$7.90 Variable Selling Cost per Unit =$1.90 Milling Machine Minutes per Unit = 2.10 Monthly Demand in Units =3,000 Product D Selling Price per Unit= $26.00 Variable Manufacturing Cost per Unit =$8.50 Variable Selling Cost per Unit =$3.30 Milling Machine Minutes per Unit =2.50 Monthly Demand in Units =1,000 The milling machines are potentially a constraint in the production facility. A total of 22,600 minutes are available per month on these machines. Up to how much should the company be willing to pay for one  additional hour of milling machine time if the company has made  the best use of the existing milling machine capacity? (Round  off to the nearest whole cent) a. $11.00 b. $0.00 c. $4.55 d. $15.00

Order an Essay Now & Get These Features For Free:

Turnitin Report

Formatting

Title Page

Citation

Outline

Place an Order
Share
Tweet
Share
Tweet
Calculate the price
Pages (275 words)
$0.00
revisedessays
About Us
  • How it works
  • Who are we
  • FAQ
Location
High Falls Business Center 250 Mill Street Rochester, NY 14614
© 2023 revisedessays. All rights reserved.
revisedessays will be listed as ‘revisedessays’ on your bank statement.

WhatsApp us